Jak wydać książkę?

Jak wydać książkęJak wydać książkę? Czy wydanie książki jest drogie? Gdzie wykonać druk książek? Wiele pytań, z pozoru trudnych, jednak odpowiedzi na nie we współczesnych czasach są proste. Jeszcze kilka lat temu wydanie własnej książki stanowiło nie lada wyzwanie. Kontakt z  potencjalnymi wydawcami i współpraca była to droga przez mękę. Współcześnie również nie jest to sprawa prosta, albowiem wielu wydawców, o ile nie wszyscy, jest nastawiona wyłącznie na zysk. Wielu autorów obawia się również trudności technicznych, brakuje im wiedzy w temacie DTP.  Odpowiadamy: własnym sumptem, korzystając z najprostszych narzędzi i nie korzystając z usług wydawców, czy agencji którzy mogą nie chcieć się tym zajmować lub życzyć sobie jakieś kolosalne pieniądze za usługi.  Oczywiście tekst nie wyczerpuje wszystkich aspektów, ale pozwoli na prawidłowe przygotowanie materiału dla drukarni. Możemy się tym zając, zerknijcie na naszą ofertę pod hasłem druk książek, gdzie znajdziecie też uproszczony kalkulator druku. 

Jak wydać książkę – trudności techniczne, wnętrze książki.

Wiele osób zastanawia się czy podoła takiemu wyzwaniu, jak opracowanie pod druk własnej książki. Sprawa jest jednocześnie i prosta i trudna. Trudna, ale tylko z pozoru, bo znając dosłownie kilka zasad, będziecie mogli samodzielnie opracować materiał i to w taki sposób, aby każda drukarnia (no może większość) poradziła sobie z poprawnym drukiem.

Praktycznie każdy w swoim życiu miał okazję zapoznać się z bardzo popularnym edytorem tekstu, jakim jest Word. Uczą tego nawet w szkołach 🙂 Może to być zupełnie dowolny edytor testu, ale taki, który ma możliwość zapisania tekstu w postaci PDF. Czy materiał przygotowany w Wordzie nadaje się do druku? Zdecydowanie tak, ale należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy wprowadzić pojęcie spadu drukarskiego. Nie będziemy tu wyjaśniać szczegółowo. Po prostu zapamiętajcie kilka rzeczy.

  1. Ustalcie jaki format rozmiar ma mieć wasza drukowana książka i do tego formatu dodajcie po 2 mm z każdej strony (w ustawieniach strony w Wordzie lub innym edytorze tekstu). Przykładowo publikacja ma mieć rozmiar A5 (148 x 210 milimetrów). Rozmiar strony jaki powinniście ustawić to 152 x 214 mm (dokładnie dodano po 2 mm).
  2. Ustawcie równe marginesy po 20 mm z każdej strony.
  3. Piszcie strona po stronie co oznacza, że w jednym pliku powinna się znaleźć strona tytułowa, strona numer 2 ze stopką redakcyjną (tzw. metryczka książki, jest to też strona 4), a następnie kolejne strony. Weźcie pierwszą lepszą i zobaczcie jak to wygląda. Innymi słowy środek książki powinien stanowić jeden odrębny plik. 
  4. Jeśli w Waszej książce będą jakieś zdjęcia, zapamiętajcie, aby były dość duże. Nie będziemy się zajmować szczegółami, rozdzielczością, etc. Zdjęcia powinny być duże, aby w skali 1:1 wypełnić większość waszego monitora.

W zasadzie tyle wstępnych uwag dla autorów, które prawdopodobnie spowodują, że to co napiszecie będzie maiło duże szanse wydrukować się poprawnie. Pamiętajcie, co jest bardzo ważne, aby zapisać plik, który przesyłacie do drukarni w formacie PDF. Inne formaty w tym np. format Worda mogą być dla drukarni nieczytelne, a jeśli uda się je poprawnie otworzyć to  prawie zawsze dojdzie do niezamierzonych przesunięć tekstu. Tylko format PDF zapewni, że to co ustalicie redagując publikację będzie na innych komputerach wyglądać dokładnie tak samo.

Okładka

Do tej pory zajmowaliśmy się dosłownie kilkoma aspektami przygotowana pliku do druku bloku książki, jej środka. Bardzo ważna jest również jej okładka. Od razu na początku ustalmy sobie jedno: nie musicie znać się na kolorach, przestrzeniach barwnych, kalibracji monitora i innych typowo poligraficznych „bzdurach”. Co ważniejsze nie musicie się tego bać, każda szanująca się drukarnia czy agencja będzie mogła Wam pomóc w prawidłowym druku okładki.

Aby ustalić rozmiary okładki należy wiedzieć ile stron środka będzie miała dana publikacja i na jakim papierze będzie drukowana. Najpopularniejsze są okładki miękkie, a papier stosowany na typowe książki to papier offsetowy o gramaturze 80- 90 g/m2. Po co nam te informacje? Dzięki nim drukarnia ustali grubość grzbietu waszej książki i zastosuje odpowiednią makietę do wykonania okładki. Wasza rola będzie się opierać na przesłaniu w odrębnych plikach PDF pierwszej strony okładki oraz strony tylnej. Resztą powinni się zając drukarz.

Oczywiście istniej bardzo wiele rodzajów opraw książek, np.  miękka klejona, szyta zszywkami, twarda, etc. Dodatkowo mogą być laminowanie na błysk lub mat.

Koszty wydania książki

Podsumowując jak wydać książkę i nie wydać zbyt dużo? Opracować ją samemu wg. podanych wyżej zasad oraz przesłać zapytanie do drukarni. Przesłać materiał w PDF, określając ilość stron książki, mniej więcej opisując jak ma wyglądać okładka (można też od razu przesłać pliki PDF z okładką)  oraz przede wszystkim przekazać informację, jaki ma być nakład w egzemplarzach. Cały czas mówimy o książkach czarno – białych, które mają kolorowe tylko okładki.

W naszej drukarni przykładowy koszt dla publikacji w formacie A5, 100 stronach środka, okładce miękkiej klejonej bez laminowania będzie kształtować w następujących przedziałach:

  • 20 egz.: około 8 zł netto;
  • 50 egz.: 6,5 zł netto;
  • 100 egz.:5,50 zł netto.

Jak widać nie jest to drogie i praktycznie stać na to każdego. Korzystając z usług wyspecjalizowanych agencji czy wydawnictw należy liczyć się z dodatkowymi kosztami, na przykład składu, a więc opracowania wnętrza książki. Jak przeczytaliście powyżej możecie zrobić to sami nie narażając się na dodatkowe koszty. 

 

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 5 listopada 2020

    […] kurier dostarczy Wam wprost pod drzwi. Sprawa jest bardzo prosta. Przypominamy nasz tekst o tym jak wydać własna książkę, który też w dużej mierze opiera się na zdanych kontakcie z wydawcą i […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.